Inför Borås borta

Nu återstår två bortamatcher innan det är dags för kvalspel och där det verkligen gäller att ta en av de två första platserna för att spela i Hockeyettan 21/22.

Tränare Emil Ivansson inför Borås borta 18/3.

Nu går vi in i de två återstående matcherna innan det är dags för kvalspel. Hur laddar ni om och hur viktigt är det att göra ett bra avslut?
– Nu var det ett tag sen vi spelade match, det är gett oss chansen att både träna bra och återhämta oss. Bra att vi få de har 2 matcherna innan det är dags. Det är viktigt att få med oss goda vanor från dom här matcherna, att se bra tendenser så för oss är det viktigt med att bra avslut.

Borås står på schemat idag och vad vill du se förutom vinst i denna match?
– Jag vill se att vi har en struktur i vårt spel och att vi är vaksamma på Borås omställningsspel. Självklart en bra inställning och att vi är där från start.

Hur ser truppen ut?
– Vi har tillgång till alla utom Gabbe (Gabriel Johansson) som fick ett skott på sig senast mot Halmstad. Våran förhoppning är att han ska kunna vara tillbaka under nästa vecka.

KRIF Hockey
Alltid Oavsett