Inför Wings HC, Arlanda vs Väsby

Det vankas ett häftigt Norrortsderby onsdag kväll när tabellsexan Wings möter tabellfemman Väsby i ett förmodat rafflande möte.

 

Förutom att det är nervigt nog eftersom det är ett derby som ingen vill förlora så är det även viktiga poäng som står på spel eftersom varje match i denna andra runda betyder lite mer. Man har inte råd att tappa så många poäng om man ska kunna norpa en plats till Allettan. Men eftersom lagen fortsätter att slå varandra lite kors och tvärs så är det fortfarande väldigt jämnt i tabellen inför omgång elva av serien. Det skiljer faktiskt bara fyra poäng mellan tvåan och sjuan i serien så mycket kommer att hinna hända innan grundserien ska summeras.

 

Wings var en pigg motståndare senast vi möttes. Åtminstone chockstartade de mötet i Renew Arena och gjorde tre mål innan den första halvan av den första akten var spelad. Väsby blev då lite tagna på sängen men åt sig i kapp under andra perioden och trots att Väsby låg på och pressade under i stort resterande tid av matchen så lyckades ändå Wings få sista ordet i matchen vann efter två sena mål.

 

Väsby är med andra ord nog riktigt sugna på revansch men samtidigt varnade inför vad som väntar på onsdag. Det är inget annat än stenhårt arbete som gäller om man ska få med sig poäng från Pinbackshallen. Wings är starka där och har faktiskt vunnit tre av de fyra matcher som spelats i den arenan. Senast slog de Huddinge för andra gången denna säsong i en match där de krigade hårt i defensiven och samtidigt tog tillvara på sina chanser.

 

En som var extra het då är den allsvenskt meriterade forwarden Isak Salqvist. Han gjorde hälften av Wings mål i den segermatchen och har kommit upp i åtta poäng totalt på sina tio spelade matcher. Jag har tagit några ord med Isak inför matchen och hans tankar inför derbyt låter enligt följande.

 

Hej isak! Ni tog ännu en stark skalp i söndags mot Huddinge när ni för andra gången i rad denna säsong slog tillbaka dem. Vad har du att säga om matchen i söndags och varför anser du att ni vann?

-Hej! Det var en jämn och tuff match som vi lyckades vinna genom lagmoral och hårt jobb från alla i laget.

 

Du var själv väldigt bidragande till den segern eftersom du gjorde två viktiga mål vilket till slut gav er de tre poängen. Hur känns din egen form?

-Ja, det var skönt att få in mål och hjälpa laget. Formen börjar gå uppåt och känns bättre och bättre.

 

Du spelade under stora delar av fjolårssäsongen i Hockeyallsvenskan men valde inför detta år att fortsätta i Wings. Vad ligger bakom det beslutet?

-Jag blev utlånad till Wings i slutet av förra året och trivdes väldigt bra, därför valde jag att fortsätta i föreningen.

 

Ditt Wings har precis som många andra lag i denna serie, Hudiksvall undantaget egentligen, bland annat och gett så här tio omgångar in i serien. Hur skulle du vilja betygsätta eran start på serien?

-Helt okej skulle jag säga. Vi har vunnit mot topplag men samtidigt torskat mot bottenlag, så därför måste vi ta alla matcher som att de är lika viktiga.

 

Väsby väntar nu er på onsdag i ännu ett härligt derby. Vad är dina tankar inför den matchen och vad tror du väntar er då?

-Det ska bli väldigt rolig match där det kommer bli mycket känslor med högt tempo och bra kvalitet så det gäller att vara på tårna.

 

Senast vi möttes startade ni starkt, Väsby gick i kapp men sedan avgjorde ni på slutet i numerärt överläge och satte sedan sista kassen i tom kasse. Utifrån det mötet, hur uppfattade du Väsby?

-Väsby är ett bra lag och har höga ambitioner inför det här året och det var en hård match precis som det kommer bli på onsdag.

 

Ni har och har haft en hel del skador och sjukdomar i ert lag. Hur är läget i skrivande stund, hinner alla tillbaka till matchen på onsdag?

-Vi har fortfarande en del borta men vi har en bred trupp så det ska nog gå bra.

 

Slutligen Isak, vad tror du det blir för typ av matchbild på onsdag och på vilket sätt ska ni försöka sätta tonen på den?

-Som sagt så kommer det bli en tuff match så det gäller att vi är med från start och sätter tonen direkt.

 

// # 24 – Isak Salqvist – Wings HC, Arlanda

 

För Väsbys del gäller det att framför allt hitta spelet i special teams. Där är det främst spelet i numerära underlägen som behöver förbättras för förbättringspotentialen är där enorm. Men även spelet i numerärt överläge har klickat och det behöver göras lite mer distinkt och kanske till och med lite enklare. Mer skott måste helt enkelt matas mot motståndarkassen där skymning och hård trafik framför målet brukar göra det svårt att försvara sig mot.

 

Spelet fem mot fem har ändå varit rätt bra för Väsbys del och egentligen är det där bara effektiviteten som saknas. Men fortsätter man bara att skapa lägen så kommer puckarna till slut att ramla in. Något annat vore väl ofrånkomligt.

 

Skade- och sjukdomsläget är inför matchen oklart. I dessa mörka novembertider vet man aldrig vilka baciller som står och väntar på spelarna runt knuten så vi får helt enkelt se vilka som ställer upp när domaren släpper pucken onsdag kväll klockan 19.00.

 

Vid pennan

 

Krister Holmgren

 

Foto: Arne Rundlöf