Övertidsseger mot Väsby i derbyt
På fredagskvällen var det dags för Stockholmsderby när Huddinge gästade Väsby i Renew Arena. Matchen hann knappt börja innan Huddinge åkte på en utvisning och i efterföljande numerära underläge kunde Väsby ta ledningen. Huddinge kom tillbaka och kunde kvittera några minuter senare genom Björn Jonasson. Den första perioden slutade 1-1 och det var två skottglada lag i den inledande perioden, hela 15 skott vardera.
I den andra perioden kunde Väsby tämligen omgående utnyttja ytterligare ett numerärt överläge då Huddinge hade med sig en utvisning från den första perioden. Även denna gång kunde Huddinge kvittera relativt omgående, även det här målet i numerärt överläge.
Precis som i de tidigare perioderna tog Väsby ledningen tidigt, denna gång dröjde det till mitten av perioden innan Huddinge kvitterade. Det oavgjorda resultatet stod sig perioden ut och matchen kom att avgöras i förlängning och där var det Huddinge som drog det längsta strået efter att Joakim Hälleström avgjort fyra minuter in i förlängningen.
Skottstatistik: 42-41 (15-15, 9-14, 14-10, 4-2)
Målskyttar Huddinge:
1-1: Björn Jonason (Joakim Hälleström, Jonathan Tordhall)
2-2: Felix Carenfelt (Jonatan Asplund, Sebastian Frantz)
3-3: Anton Kalte (Filip Pilö, Emil Hedström)
3-4: Joakim Hälleström
Nästa match för Huddinge är redan på söndag när man beger sig till Småland för bortamatch mot serieledande Nybro.
Nästa hemmamatch för Huddinge är onsdag 9 februari när det vankas derby mot Hanviken, var på plats och stötta laget till seger.