Anthony närmar sig toppform!
I början av säsongen stod kanadensiska Anthony Paskaruk som ett spännande nyförvärv hos Lindlövens säsong i HockeyEttan. Efter en längre tids skada i ett finger så blev det inte många matcher gjorda i grundserien, istället får Anthony ta igen sina matcher i Vårserien. Lindlövens kanadensare är tillbaka i full matchform och bjöd senast i onsdags på ett mål framför hemmapubliken.
När försäsongen skulle dra igång på allvar så presenterade Lindlöven flera nyförvärv. Ett av dessa nyförvärv var kanadensiska centerspelaren, Anthony Paskaruk. Förutom mängder av ungdomsmatcher i Kanada, så har han även rutin från HockeyEttan efter två säsonger i Kiruna.
Säsongen med Lindlöven blev däremot inte som varken föreningen eller Anthony hade tänkt sig. Under HockeyEttan fick 28-åringen problem med ett finger, som gjorde att han fick hålla sig ifrån grundseriens senare halva. I samband med de stora spelarförändringarna vid årsskiftet, kunde Anthony däremot meddela att han var tillbaka i matchform.
Du har tidigare varit borta för fingerskada, hur har det varit att komma tillbaka efter det?– Precis, jag spelade inte den första halvan av säsongen, utan var först igång med matcher efter nyår. Men det är klart att när jag kom tillbaka så kände jag mig laddad och exalterad efter de första matcherna. Det känns som att jag börjar komma in i mitt spel nu efter min frånvaro.
Känner du att du vill fortsätta spela i Sverige och Lindlöven?
– Jag vill gärna fortsätta att spela hockey här i Sverige. Både laget och tränarna här i Lindesberg är fortsatt jättetrevliga medan Lindlöven är en härlig förening att vara en del av.
Om vi kollar bakåt, vad tycker du om matchen mot Wings?
– Det var en tuff match. Det var två bra lag som mötte varandra i en både snabbspelad och stridsvillig match.
Vad var det ni gjorde som avgjorde matchen?
– Vi höll oss till vårt vanliga spel. Vi höll upp det bra i egen zon medan vi lät fötterna få göra jobbet, samtidigt som vi höll ner deras offensiva spel vilket tröttade ut dem. När vi dessutom fick chansen att göra mål så tog vi dem även om alla inte gick in.