Martin Thörnberg straffade Halmstad Hammers
HC Dalen tog en minst sagt viktig seger mot Halmstad Hammers under lördagseftermiddagen. Men det skulle krävas straffar och en glödhet David Elmgren innan man kunde kora en vinnare.
Dalen fick en mardrömsstart i matchen då hemmalaget inom loppet av några minuter satt sig själva i en 2-0 ledning vilket tvingade bortalaget till ett målvaktsbyte. In istället för Hampus Hedman kom David Elmgren som tog över showen fullständigt, skulle det visa sig.
Hugo Rostedt och Karl Smedberg kvitterade tillställningen till 2-2 men perioden skulle bjuda på fem mål där William Berg gjorde att Halmstad gick in i pausvila med en 3-2 ledning.Andra perioden var Dalens rent målmässigt då Adam Hirsch kvitterade och Jaeden Martin som var tillbaka från skada sköt Dalen till ledning för första gången i matchen. Länge såg det ut som att Dalen skulle ta de där blytunga tre poängen med sig hem till Norrahammar. Men med mindre en två minuter kvar av matchen fick laget chans i powerplay och kvitterade till 4-4. Matchen gick till straffar där Martin Thörnberg sköt det avgörande målet för Norrahammarslaget som tog med sig den ack så viktiga extrapoängen.
Sen var det detta med David Elmgren. Han räddade osannolika 47 skott i matchen och blev stor matchhjälte i dragons.