Bois fick inte målskyttet att lossna

Bois hade spelet, man skapade chanserna, men man fick inte dit pucken, vilket gjorde att Bois föll med 1-0 (0-0,0-0,0-0,1-0) efter sudden mot Visby. 

Första perioden

Matchen inleddes med lite trevande spel de 3-4 första minuterna där inget lag riktigt tog tag i spelet. Men efter det så var det Bois som gjorde några riktigt bra byten där man parkerade i Visbyzonen och hade ett par riktigt bra lägen. Närmast var ett skott i insidan av stolpen av Otto Henell, men även Oscar Tellström har ett gyllene läge när han kan driva in pucken framför mål och skjuta från nära håll, men Visbymålvakten räddar med stöten. Med elva minuter spelade så fick Bois chansen att spela powerplay. Då gick man dock ner i tempo lite grann och hade bara ett farligt avslut (Lindberg efter direktskott efter pass genom ytan framför mål). Efter det så jämnades spelet ut igen och Visby har sin vassaste målchans när de kommer i en tre mot tvåa med skott från höger, men Anton Malmborg står upp och räddar. I slutminuterna så vinner Jesper Lindén en sargduell och passar in framför mål där Oscar Tellström är på plats och direktstöter pucken från nära håll, men Filip Lindblad kan rädda.

Andra perioden

Den andra perioden var i långa stunder ett ställningskrig där inget av lagen fick så många långa anfall eller så många farliga chanser. Detta trots att det var fyra utvisningar i perioden (tre för Bois och en för Visby), men lagens båda boxplay vann rätt komfortabelt i den spelformen. Nej det som ändå skapades kom i spel fem mot fem och det var Bois som skapade dem. Ludwig Wistén har en när han serveras pucken av Hugo Pettersson framför mål efter en två mot etta, men Filip Lindblad räddar.  Lukas Larsson har ett jätteläge efter direktskott på nära håll, men Filip Lindblad gör en monsterplock. I slutet av perioden är det ändå Bois som etablerar långa anfall men man hamnar mest på utsida och de skott som ändå kommer kan Lindblad ta hand om.

Tredje perioden

Den tredje perioden var spelmässigt jämn så till vida att inget av lagen hade så mycket etablerade långa anfall. Men det betydde absolut inte att det var glest med målchanser. För Bois hade många spelvändningar där de skapade målchanser gång på gång. Gustav Lindberg har ett där han kommer helt ren, drar i sidled och håller i och håller i så Lindblad ligger ner, men när han ska lägga in den över Lindblad så skjuter han utanför. Lukas Larsson har ett annat läge där han blir helt ren men Lindblad räddar och strax efter blir det nytt läge för Lukas med bra skottläge, men Lindblad parerar skottet mot gubbhörnet. Ja Lindblad växte verkligen ut till ett spöke för Bois som inte lyckas peta in en enda puck trots det klara chansövertaget. Inte ens i sudden, där Johan Frick får ett friläge, lyckas man. Istället är det Visby, som på sin andra (tredje med lite god vilja) målchans i matchen gör segermålet. 41 sekunder in i sudden så rycker sig Emil Öhrwall loss och prickskjuter in 1-0 lågt på plockhandssidan och Visby vinner matchen.

Sammanfattning

Bois gör en riktigt bra match defensivt, där man totalt stänger ner Visby. Offensivt skapar man också chanser nog för att gör både två och tre mål, men den sista killerinstinkten fanns inte där. Även det tidigare så effektiva powerplayet saknades, Visby stängde effektivt ner Bois där-

Anton Malmborg hade inte mycket att göra i matchen, men det han gjorde gjorde han lugnt och bra. Hugo Pettersson gjorde det riktigt bra i comebacken och hela andrakedjan skapade mycket.

Nu väntar Skövde i Skövde nästa match, ett derby där vi hoppas att laget hittar tillbaka till sin effektivitet.

Av Krister Holm

Foto Anna Engström