Försäsongen 2024 * Här är alla träningsmatcher med lag från Hockeyettan * De matcherna sänds på Hockeyettan Play
Hur ser nyförvärven ut?
Vilka möter vilka och när?
Och vilka matcher sänds på Hockeyettan Play?
Det är dags för försäsongen inför höstens seriestart.
Här är alla matcher med lag från Hockeyettan inblandade i.
FÖLJ OSS PÅ INSTAGRAM * SILLY SEASON * KLIPP BEST OF 23/24
Det börjar närma sig nu!
Försäsongen är igång och här försöker vi samla upp alla kommande matcher fram till seriepremiären i slutet av september.
Har vi missat några matcher?
Nån fajt som bytt datum eller tid?
AUGUSTI:
9 augusti:
Tranås-Vimmerby 0–5
13 augusti:
Visby Roma-Malmö 1–4
Luleå J20-Kalix 4–5
14 augusti:
18.30: Visby Roma-HV 71
19.00: Tranås-Vimmerby – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Örnsköldsvik-Björklöven J20
15 augusti:
19.00: Kalix-Luleå J20
16 augusti:
18.00: Boden-Luleå
19.00: Kalmar-Karlskrona
19.00: Forshaga-Grästorp
19.00: Kiruna IF-Piteå – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Rødovre-Troja-Ljungby
19.00: Nyköping-Södertälje J20
19:00 Almtuna-Hudiksvall
17 augusti:
11.00: Visby Roma-Oskarshamn
15.00: Halmstad-Tranås – SE MATCHEN HÄR!
Rungsted-Troja-Ljungby
18 augusti:
15.00: Tyresö Hanviken-Falu IF
20 augusti:
18.00: Västervik – Troja-Ljungby
19.00: Tyringe-Tingsryd
19.00: Forshaga-Comet Halden
19.00: Enköping-Järfälla
19.00: Helsingborg-Pantern
21 augusti:
19.00: Grästorp-Mariestad
19.00: Piteå-Kalix
19.00: Dalen-Alvesta – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Karlskrona-Halmstad
18:00 Hudiksvall-Östersund – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Huddinge-Tranås
19.00: Wings-Sollentuna
19.00: Vita Hästen-Mjölby
22 augusti:
19.00: Växjö Lakers J20-Tyringe
19.00: Tierp-Enköping
19.00: Rödovre-Pantern
23 augusti:
18.00: Tingsryd- Karlskrona
19.00: Troja-Ljungby-Frederikshavn
19.00: Vimmerby-Västervik
19.00: Borås-Nyköping
18.00: Tyringe-Rungsted
24 augusti:
15.00: Halmstad-Frederikshavn – SE MATCHEN HÄR!
13.00: Mörrum-Karlskrona
16.00: Roki-Boden
Narvik-Kiruna IF25 augusti:
16.00: Mölndal-Grästorp
27 augusti:
18.00: Piteå-Luleå J20
19.00: Sundsvall-Björklöven (SCA-cupen)
28 augusti:
19.00: Dalen-Mariestad – SE MATCHEN HÄR!
19.00 Sollentuna-Vallentuna
19.00: Brödernas/Väsby-Enköping
18.00: Västervik-Tranås
19.00: Huddinge-Borlänge
18.00: Tyringe-Mörrum
19.00: Boden-Roki
19.00: Wings-Surahammar
19.00: Mjölby-Borås – SE MATCHEN HÄR!
29 augusti:
19.00: Sundsvall-Modo (SCA-cupen)
19.00: Clemensnäs-Kalix
30 augusti:
19.00: KRIF-Karlskrona
19.00: Almtuna-Brödernas/Väsby
19.00: Sundsvall-Timrå (SCA-cupen)
19.00: Forshaga-Mariestad
19.00: Mjölby-Nyköping – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Enköping-Sollentuna
18.00: Västervik-Vimmerby
19.00: Malmö J20-Pantern
Lindlöven-Guldsmedshytte
31 augusti:
15.00: Lindlöven-Vallentuna
15.30: Tyresö Hanviken-Visby Roma
15.00: Mörrum-Karlskrona
16.00: Alvesta-Dalen
17.00: Narvik-Boden
SEPTEMBER:
1 september:
13.00: Narvik-Boden
15.00 Falu IF-Vallentuna
16.00: Alvesta SK-Dalen
16.00: Hudiksvall-Brödernas/Väsby – SE MATCHEN HÄR!
16.00: Grästorp-Värnamo
16.00: Troja-Ljungby-Tyringe
16.00: Surahammar-Wings
16.00: Huddinge-Forshaga
3 september:
19.00: Pantern-Helsingborg
4 september:
19.00: Halmstad-Mörrum – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Tranås-Huddinge – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Örnsköldsvik-Kovland
19.00: Dalen-Grästorp – SE MATCHEN HÄR!
19.00 Enköping-Vallentuna
19.00: Tyresö Hanviken-Surahammar
19.00: Brödernas/Väsby-Sollentuna
19.00: Enköping-Vallentuna
19,00: Borlänge-Strömsbro
19.00: Mjölby-Vita Hästen – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Karlskrona-Alvesta
5 september:
BIK Karlskoga-Lindlöven
19.00: Karlskrona-Alvesta
6 september:
13.30: Kalix-Piteå
19.00: Tranås-Visby Roma – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Troja-Ljungby-Halmstad
19.00: Lidköping-Grästorp
19.00: Järfälla-Enköping
Nyköping-Borås
19.00: Boden-Kiruna IF
7 september:
17.30: Boden-Kalix
Bäcken-Mariestad
18.00: Västervik-Visby Roma
Tyringe-Rostock Piranhas
12.00: Tyresö Hanviken-Tumba
13.30: Piteå-Kiruna IF
8 september:
15.00: Tyresö Hanviken-Borlänge
15.00: Jonstorp-Pantern
16.00: Grästorp-Vänersborg
16.00: Boden-Piteå
16.00: Huddinge-Falu IF
12.00: Kalix-Kiruna IF
10 september:
19.00: Wings-Sollentuna
19.00: Brödernas/Väsby-Hudiksvall
11 september:
19.00: Troja-Ljungby-Västervik
19.00: Wings-Lindlöven
19.00: Mörrum-Alvesta
Borås-Tranås
19.00: Halmstad-Karlskrona – SE MATCHEN HÄR!
19.00 Vallentuna-Enköping
19.00: Surahammar-Tyresö Hanviken
19.00: Mariestad-Grästorp
19.00: Borlänge-Huddinge
19.00: Sundsvall-Strömsbro
12 september:
18:00 Östersund-Hudiksvall
19.00: Kalix-Piteå
19.00: Tingsryd – Troja-Ljungby
19.00: Nyköping-Mjölby
19.00: Kiruna IF – Narvik Eagles – SE MATCHEN HÄR!
13 september:
19.00: Mariestad-Forshaga
19.00: Dalen-Västervik – SE MATCHEN HÄR!
19.00: Clemensnäs-Örnsköldsvik
19.00: Alvesta-Karlskrona
19.00: Mörrum-Halmstad
19.00: Brödernas/Väsby-Sollentuna
19.00: Fagersta-Surahammar
14 september:
13.00: Clemensnäs-Örnsköldsvik
15.00: Vallentuna-Lindlöven
15.00: Gislaved-Grästorp
15.00: Surahammar-Fagersta
15 september:
15.00 Vallentuna-Falu IF
16.00: Forshaga-Huddinge
16.00: Borlänge-Hanviken
Kalix-Boden
17 september:
19.00: Mariestad-Dalen
19.00: Strömsbro-Borlänge
19.00: Enköping-Brödernas/Väsby
19.00: Piteå-Clemensnäs
19.00: Borås-Mjölby
Piteå-Clemensnäs
18 september:
19.00: Troja-Ljungby – Tyringe
19.00: Lindlöven-Wings
19.00 Vallentuna-Sollentuna
19.00: Örnsköldsvik-Sundsvall