Äntligen dags för nya hemmamatcher: Nu kan toppstriden avgöras!

Efter nästan en månad utan A-lagsmatcher på Jössa är det äntligen dags för nedsläpp igen. Tyringe (imorgon) och Mjölby (på söndag) är två matcher som kan avgöra hela vårseriens toppstrid.

”Vi har faktiskt spelat bättre på bortaplan än här hemma, så imorgon tänker vi väcka grabbarna ordentligt!” säger Mörrumstränaren David Nilsson.

Biljetter: Mörrum-Tyringe

Åtta segrar av tio möjliga har det blivit för Goiset, som leder serien och har ett litet försprång (fyra poäng) ned till strecket.

”Vi gjorde vår bästa match (borta mot Alvesta) precis innan uppehållet för två veckor sedan, så det är lite svårt att veta exakt var vi står. Vi har försökt konservera formen och underhålla det vi gjort bra tidigare, men jag vet själv att det kan vara lite knepigt att komma tillbaka efter några veckor utan matcher. Man är jäkligt spelsugen, men det gäller att göra rätt saker på isen också”.

Laget fick ledigt fredag, lördag och söndag efter 5-2-segern i Virdavallens ishall, kom tillbaka till Jössa förra måndagen och gjorde sedan några riktigt bra träningar.

”Det är viktigt att komma från varandra lite och rensa skallarna. När grabbarna kom tillbaka var de påkopplade och noggranna i allt. Vi har haft bra tempo och bra närvaro på träningarna. Bara ”Hampe” och ”Wäli” saknas just nu. Emil Andersson är också tillbaka. Det har blivit mycket fokus på fem mot fem-spel. Styrspel och spelvändningar. Nu på slutet har vi hunnit med lite boxplay och powerplay också”.

Vad är du mest nöjd med så här långt i vårserien?

”Vi har haft bra målvaktsspel och två femmor som producerat framåt. Men jag måste ändå säga backspelet. Inget har fallit ur ramen. Vi har spelat enkelt och rakt”.

Vad blir nyckeln till framgång nu när bara fyra matcher återstår?

”Det är samma eviga tjat som tidigare. Vi måste göra rätt saker på isen, och ta rätt beslut. Försvarsspelet är viktigt. Vi ska vara jobbiga att möta. Vi är inte ett lag som spelar ut våra motståndare, men gör vi bara som vi ska och vill så är vi ett bra lag”.

”En liten utmaning är att få till hemmaspelet bättre. Vi behöver göra det enklare och vara med från start. Vi kan inte stå och glo i en period som vi gjort några gånger. Fråga mig inte varför det har blivit så. Jag har ingen aning. Nu tänker vi väcka killarna ordentligt. Vi vill se intensiva forwards och mycket skridskoåkning. Då får vi både bra forechecking och bra backchecking på köpet”.

Samarbetet mellan dig och Marcus Paulsson har blivit en succé, eller vad tycker du?

”Vi kompletterar varandra bra, och lär av varandra, absolut. Han är ju lite mer lugn än jag. ”Pålle” coachar backarna under matcherna och jag forwards. Sedan har vi ”Lönken” som är med och stöttar också, och ”Henke” som sköter målvakterna. Det är ett bra team och vi har väldigt kul tillsammans”.

Nyförvärvet från Vimmerby, Wiking Malmunger, debuterar i sin nya klubb i matchen mot Tyringe. Han kommer att spela med tröja #96 och blir kedjekamrat med Hugo Mörnhed och Elias Knoester.

”Det är en bra kille, som har kommit in i gruppen. Han bidrar med energi och har ett bra skott. Han kommer att bli en förstärkning, men det är lite svårt att veta exakt hur stor. Match och träning är två helt olika saker”.

Foto: Martin Eriksson/Brahe Media