Säcken som aldrig knöts ihop

Brödernas/Väsby hade skaffat sig ett drömläge att ta hem Kvartsfinalserien, i en 3-1 ledning inför den sista perioden i Sundsvall. Men hemmalagets desperation vände på matchen i den sista perioden som de vann med 3-0 och matchen med 4-3. Nu väntar en femte och helt avgörande match i Upplands Väsby på onsdag.

En match som vi i två perioder kontrollerar på ett bra sätt. I tredje perioden så blir vi tyvärr lite passiva i vårt spel, ger på så sätt bort momentum och blir grymt straffade för det. Vid ställningen 3-3 så missar vi öppet mål och deras 4-3 letar sig in via ett konstigt hopslag. Det är bara konstatera att vi har studsarna emot oss idag men vi har hela tiden ”räknat” med fem matcher så vi laddar om för en häftig batalj på onsdag, säger tränare Jesper Kemi.

Brödernas/Väsby stod för sin kanske bästa period i Kvartsfinalspelet när laget efter den första spelade perioden var i ledningen med 2-0. Laget fick även en drömstart på matchen då Jacob Samuelsson tog laget till ledningen redan i matchens andra minut.

Målet i sig var ett riktigt prickskyttenummer, eftersom han från en dålig vinkel från sidan, ändå hittade in till det första krysset.

Den excellenta starten från gästernas sida gjorde att laget kunde spela ut sitt fulla offensiva register där man framför allt hade ett väldigt bra flyt i passningsspelet. Brödernas/Väsby hade kunnat göra 2-0 tidigare än vad som blev fallet eftersom det verkligen inte saknades målmöjligheter.

Det andra målet som föll var dock en riktig delikatess och värt att vänta på. Framför allt var passningen från Rasmus Sörgardt utsökt där han såväl letade som sökte och sedan fann Christian Hägg med en diagonalpassning. Hägg visade sedan vilket härligt klipp han har i sitt skott när han fullkomligen smällde in pucken högt upp i nätmaskorna, utan chans för målvakten att rädda skottet. För övrigt Christans första mål för säsongen efter comebacken och ett väldigt lämpligt läge att sätta det på.

Hemmalaget hade även de ett par goda lägen i perioden och där laget kom bättre upp i banan under periodens andra halva. Men siktet var inte riktigt rätt inställt till en början där avsluten satt såväl över som vid sidan om målet och där Victor Olsson, förutom detta, inte behövde ta fram storspelet för att hålla sin nolla intakt.

Sundsvall kom ut bättre under den första halvan av mittakten och satte hårdare tryck i gästernas zon. Men det första läget i perioden fick ändå Brödernas/Väsby via Carl Wassenius som blev helt fri från kanten. Målvakten lyckades dock få pucken att fastna mellan sina benskydd.

Endast halvminuten senare var det istället reducerat av Sundsvall och de fick sig ett riktigt ”bjudmål”. Det efter en missad passning i egen zon och där pucken hamnade hos målkungen, Sebastian Kaijser av alla spelare. Fri med Victor Olsson gjorde han inga som helst misstag utan väntade ut Victor, innan han drog in 2-1 i en tom kasse.

Målet hann dock aldrig ge den luft under hemmalagets vingar som de så länge hade sökt efter. Det eftersom Elias Ewertzh endast tjugonio sekunder senare, åter tog upp gästerna i en tvåmålsledning. Det efter ett riktigt viljemål där han sög upp sin egen retur innan han tryckte in pucken bakom Sundsvalls målvakt.

Sundsvall gjorde därefter allt de kunde för att komma ikapp och fick till några längre anfall samt även två minuter i ett numerärt överläge. Ett par vassare chanser tillskansade de även sig men Victor fortsatte att vara på alerten i målet i kombination med att deras sikte återigen var lite fel inställt.

Under den andra halvan av perioden gick matchen mer in i ett ställningskrigsläge. Det med ett spel som passade gästerna som handen i handsken eftersom väldigt lite då skedde. Gästerna spelade på god säkerhet och Sundsvall kom ingenstans i offensiven.

Men i den sista perioden var det ett helt annat hemmalag som äntrade isen. Desperationen verkligen lyste i deras ansikten eftersom de knappast ville att deras säsong skulle ta slut redan ikväll.

Brödernas/Väsby kändes inte riktigt redo för den orkan som hemmaspelarna virvlade fram. Laget blev för passivt och var heller inte tillräckligt noggranna med att spela sig ur hemmalagets press. Det blev för duttigt och för vekt och laget hamnade på efterkälken.

Det gav en utvisning i periodens femte minut och inte ens minuten in i det var gästernas ledning nere på ett. En diagonalpassning och ett därefter hårt direktskott av Filip Wiberg gav hemmalaget en välbehövlig reducering.

Nästa utvisning i matchen drabbade även gästerna. Nu var hemmalaget inte längre ifrån en kvittering än ett stolpskott från nyss nämnde Wiberg.

Men laget skulle ändå få sin kvittering. Ett dåligt urspel av Brödernas/Väsby och därefter tafflig markering, gav Martin Arpe fritt läge från slottet som han kliniskt utnyttjade.

Men värre skulle det bli. Trots att Brödernas/Väsby lyfte upp spelet betänkligt efter Sundsvalls kvittering så kom ändå en sista kalldusch i matchen. Det heter ju att en olycka sällan kommer ensam och när hemmalaget satte segerpucken till 4-3, så satt det så otroligt snöpligt för gästernas sida.

Det var nämligen efter ett hopslag som pucken fick en sådan konstig bana att den lobbades in bakom en snopen Victor Olsson. Målet visade med önskvärd tydlighet att detta skulle visa sig bli hemmalagets kväll.

För trots en bra push av Brödernas/Väsby mot slutet och där Daniel Carlqvist bland annat träffade ribban, så red hemmalaget ut den sista stormen.

Sammanfattningsvis så är det passiviteten i den sista perioden som fäller Brödernas/Väsby ikväll. Sundsvalls desperation kunde helt enkelt inte hanteras tillräckligt väl och då spelar det ingen roll att laget under två perioder gjorde en bra insats och hade matchen under god kontroll. Det gäller ju att spela hela sextio minuter och inte i femtio som ikväll blev fallet. Under de tio olyckliga minuterna vände Sundsvall på matchen och nu blir det en spännande femte och avgörande match i Renew Arena onsdag kväll.

Grisligan

Jacob Samuelsson var på ett härligt humör under åtminstone matchens två första perioder då han gjorde ett mål samt låg bakom ett gäng lägen till, tack vare sin finurlighet. Han får av mig tre grisar för insatsen.

Två grisar ges till kapten Calle Åsell som kämpade riktigt tappert matchen igenom men som tyvärr ändå inte fick tillräckligt med lön för mödan.

Sista grisen ges till tuffa backen Elias Ewertzh som än en gång var riktigt stark i närkamperna och som där till klev fram och satte laget i det så goda läget inför den sista perioden, när han starkt krutade in 3-1 pucken.

I övrigt vill jag ge lite extra beröm till Daniel Carlqvist, Rasmus Sörgardt, Filip Barklund samt till Christian Hägg som även de höjde sig lite över mängden.

Vid pennan

Krister Holmgren