Tuff landning i Arlanda för KIF
Stockholmshelgen började tungt för KIF.
Arlanda Wings vann med 6-2 (1-0, 2-0, 3-2).
Eftersom flyget ner till Stockholm blev försenat fick Kiruna det stressigt till nedsläppet i Pinbackshallen.
När matchen väl startade gjorde KIF det ganska bra. Man drog upp ett tempo som Wings hade problem med vilket gjorde att hemmalaget drog på sig fyra utvisningar bara under den första perioden.
KIF lyckades dock inte utnyttja något av dem.
Det var hemmalaget som tog ledningen efter 13,14 via Jesper Andersson. Målet kom direkt på tekning där Andersson kunde skicka in en backhand från nära håll.
Kiruna hade mycket av spelet men hade svårt att vaska fram de riktigt heta målchanserna. Jacob Hansson fick en av få när han kom fri med målvakten men sköt utanför med fem minuter kvar av perioden.
Wings hade ett svettigt PP i slutet av perioden som mycket väl hade kunnat resultera i fler mål men Filip Eriksson räddade Kiruna i det läget.
Den andra perioden blev mer välspelad med färre felpass av de båda lagen. Wings växte in i matchen mer, mycket tack vare att man höll sig ifrån utvisningsbåset. Och efter halva perioden kom tvåan. Passning i sidled, svår målvaktsförflyttning och direktskott. Sist på pucken var Christian Blomqvist som ökade på till 2-0.Med knappa två minuter kvar av perioden kom också trean. KIF tappade pucken i offensiv zon och Wings vände spelet flygande (ursäkta ordvitsen) snabbt. Adam Harrysson-Karlsson tryckte in pucken i det bortre hörnet efter att ha kommit loss på högerkanten.
Kristian Eriksson fick den andra periodens sista farliga målchans via ett direktskott men den stabile målvakten Viktor Andersson räddade.
Läget var tungt inför den tredje rundan. Men Kiruna kom ut med energi – och fick utdelning direkt.
William Palovaara sköt och Simon Thyni styrde pucken rakt upp i det första krysset. Därmed var nollan spräckt och ett visst KIF-hopp tändes.
Men två minuter senare släcktes det när Simon Nilsson sköt stenhårt i stolpen och Nils Vikner kunde snappa upp studsen framför mål och göra 4-1.
Christan Blomqvist ökade på till 5-1 med ett skott mitt i slottet och sexan kom via Adam Harrysson-Karlsson som sköt rakt upp i krysset till 6-1.
Oliver Lindgren kunde tröstmåla till slutresultatet 6-2 efter att ha satt dit klubban i PP på Kyle Moores passning.
Landningen i Arlanda blev tuff för Kiruna. Men tiden att slicka såren är kort. Nästa match är redan i morgon, söndag, då Vallentuna väntar.
Mattias Heikki