Bois tog över festandet!
Karlskrona hade dukat upp till en riktigt hockeyfest hemma i NKT arena då föreningen firade sitt 20 årsjubileum i matchen. Över 2600 åskådare hade bänkat sig för att se KHK vinna och en rad landslagsspelare och andra storstjärnor skickade gratulationshälsningar till KHK. Men Bois tänkte inte bara sitta som panelhönor och titta på, de spelade stundtals ut hemmalaget, och kunde till slut vinna med odiskutabla 1-5 (1-1,0-3,0-1) och tog över hela festen!
Det bjöds på en härlig inramning i NKT arena där drygt 2600 åskådare bänkat sig med höga förväntningar på hemmalaget. Karlskrona verkade ta stödet på bästa sätt dessutom, för de satte gasen i botten direkt och redan efter 2½ minut hade de också tagit ledningen. Ett skott fastnade framför mål och där blev det ordentlig kamp vid Sandbergs plockhandsstolpe och till slut så kunde Hugo Pettersson slå in ledningspucken. Karlskrona fortsatte trycka på inför en närmast extatisk publik, men efter 5-6 minuter så börjar Bois jobba sig in i matchen, anförda av fjärdekedjans fysik, men också förstakedjans briljans. Bois får chans att spela powerplay och då har Joonas Alanne ett skott i underkanten av ribban, och en stund senare så är det KHK som får chans till powerplay och ribbträffarna var kvitterade. Det kom att dröja till 19.32 innan Bois första mål i matchen kom, och det var Markus ”Pajen” Persson som gjorde det. Oliver Kandergård bryter ett försök till urlägg ifrån zon av KHK-målvakten Järvinen med handen, hamnar ute vid sargen men hittar med ett magiskt pass Markus Persson ren på bortre sidan och han sätter 1-1 på Järvinens plocksida. Totalt sett rättvist sett över hela perioden då KHK inledde bäst men Bois sedan tog över.
Men den andra perioden var inte jämn. Inte ens nära. För där var det Bois för precis hela slanten. Bois maler ner KHK djupt ner i egen zon och efter 3,14 så tar Bois ledningen. Oliver Kandergård hittar en ny magisk passning från djupt ner i egen zon, till Markus Persson på offensiv blå som i bra fart driver mellan backarna och avslutar iskallt på klubbsidan till 2-1. När Karlskrona strax efter drar på sig en utvisning på grund av puck out (för övrigt ett resultat av hård press från Boislaget), så tar det en minut bara innan Bois också gör 3-1. Markus Persson skottfintar och passar istället till Oliver Kandergård som skjuter och pucken tar på en Karlskronaspelare innan den hittar in. Karlskronas tränare Erik Karlsson tog då timeout då Bois ägde tillställningen fullständigt. Men det blev ingen utdelning alls på den timeouten, Bois fortsatta trycka ner KHK djup i egen zon medan KHK:s attacker snabbt avväpnades. Karlskrona hängde inte med och det gjorde att KHK drog på sig en ny tvåa. Denna gång tog det 45 sekunder innan målet föll. ”Pajen” hittade denna gång Tobias Aronsson på blå som sköt direkt och tack vare en skymmande Jesper Lindén såg inte Järvinen något förrän pucken satt i plockhandskrysset. Stämningen var av naturliga skäl inte lika hög på läktarna längre, men i Boislägret var stämningen och arbetsinsatsen fortsatt på topp. Karlskrona försökte äta sig in i matchen, men man kom sällan längre än till offensiv blå. Bois hade betydligt fler lägen, en tre mot etta som Järvinen räddar och han gör detsamma när Otto Henell kommer i en två mot etta med Simon Eriksson. Jesper Lindén sätter sånär 1-5 köksvägen och andrakedjan broderar sig i stort sett fram till öppet mål när man zick-zackar sig igenom hela KHK-försvaret, men den sista passningen sitter på skridskon. Inte ens i spel 5 mot 4 för KHK så har de vassare chanser, då får Herman Lundin ett i stort sett friläge men Järvinen kommer ut stort. 0-3 i perioden hade kunnat vara ännu större siffror.Den tredje sedan spelar Bois av mycket starkt. KHK får en gyllene chans att spela 5 mot 4 i fyra minuter efter en oturlig hög klubba, men Bois boxplay krigade heroiskt och täckte skott och Sandberg gjorde också en fin parad efter ett pass genom slottet och direktskott. Men i spel 5 mot 5 så hade KHK väldigt svårt att skapa något, medan Bois hade flera vassa lägen trots att man säkrade hemåt först och främst. I slutet av matchen får KHK ett nytt powerplay och man chansar med att ta ut målvakten, men Bois box täckte skott på skott och när man sedan fulltaliga så kunde Tobias Aronsson också sätta 1-5, spiken i kistan, i tom bur.
Idag är alla värda att hyllas, för samtliga i laget krigade och gjorde sin insats prickfritt. Men det är extra roligt att notera att Markus ”Pajen” Persson levererade hela två mål och två assists och var banans okrönte kung. Även Tobias Aronsson blev tvåmålsskytt.
Nu sätter sig killarna på bussen för hemfärd och lär väl vara hemma sådär vid 5-tiden inatt. Sedan vill det till att kunna sova ordentligt, för redan på söndag kan Bois definitivt säkra slutspelsmatchen då Hanviken kommer på besök.
Av Krister Holm
Foto Anna Engström