Imorgon släpps pucken!
Imorgon har det gått exakt 150 dagar sedan Bois spelat match, och 15 dagar sedan laget gick på is efter sommaruppehållet. Men då, kl 19, så är det ÄNTLIGEN dags för våra blåklädda hockeykrigare att få spela match igen. Laget beger sig då till Borås för att ta sig an ett väldigt bra Borås, så det lär bli en tuff fajt. Hemsidan ringde i sedvanlig ordning upp Bois tränare Ronny Helander för att få hans ord inför matchen.
Nu har ni varit på is i två veckor, hur har det sett ut?
– Det ser bra ut, det är bra driv och ambitiösa killar, så känslan är god.
Vad är dina första intryck av nyförvärven?
– Odelat positivt! Det är bra killar vid sidan av, och det ser bra ut på isen, men sedan behöver man se dem på match och lite längre tid för att kunna bedöma dem rättvist, men det vi sett är vi nöjda med.
Har de egenskaperna ni var ute efter?
– Ja det tycker jag, det är spetsiga spelare framåt, en spelintelligent center och en storväxt back som ser bra ut och så Sandberg i målet.
Vad har ni börjat träna med?
– Först och främst att sätta in de nya killarna i spelet, det är inte så många i år vilket är en fördel, men vi bygger också vidare på hur vi vill spela hockey. Vi har kommit långt med det redan tycker jag, lite presspel och hur vi ska hantera pucken när vi har den.
Många tränare pratar om att man vill börja med att sätta defensiven, det låter som att ni mer tränar hela bilden?
– Vi vill spela i hög fart och vårda pucken, så det är mycket övningar på sånt. Peter (Isgren) är duktig på att bryta ner spelet i bra övningar som de har anammat väldigt bra.
Har du börjat sätta lite formationer på träningar?
– Vi har veckovis kört nya formationer. Vi vill se de nya i olika omgivningar, de gamla vet man hur de fungerar, men det kommer inte vara satta formationer, vi kollar nya och ser vilka de kan passa med.
Så det blir inga gamla formationer imorgon?
– Nej det blir nya omgivningar för de flesta imorgon.
Hur ser du på målvaktsuttagningsfrågan?
– Det sker efter vad de presterar på isen, men under träningsmatcherna kommer de få spela likvärdigt med matcher. Men sedan under seriespel får man se, man vill ha igång båda, men det gäller att de förtjänar att stå med, men under träningsmatcherna är båda i spel absolut.
Om vi kikar på backsidan, är tanken att ni vill ha backpar med en mer spelande och en mer defensiv?– Ja i grunden så har vi några som är spelande, men sedan kommer det bli spännande att se hur det utvecklas. Ibland vill man också ha två defensiva, det kommer ge sig under resans gång, Men grunden i spelet är att vi vill sätta upp spelet på forwards så snabbt som möjligt så de blir puckbärande. Men vi har ett gäng som mer bekväma med puck, men vi vill också utveckla de som inte är det så att de blir det, och jag tycker det fanns spelare som tog stora steg i det spelet förra säsongen. Så i den bästa av världar så är alla bekväma med pucken. Vi har många unga på g uppåt med utvecklingspotential.
Ja två nya backar in i truppen från juniorleden är William Sundberg och Joel Cruus. Vad kan du säga om dem?
– William är en spelskicklig och righfattad back, det är den enda som är det. Han gjkorde det bra när han fick chansen ifjol, så han ska bli spännande att se i vinter. Joel Cruus är åttonde back för tillfället, men han har inget a-lagskontrakt ännu, så det kan bli andra backar med som får chansen. Men han har gjort det bra och visat att han vill slåss om platserna, trots att han är född -06. Tyvärr är inte med imorgon, då han fått en smäll på ena foten.
Då kikar vi på forwardspositionerna. Vill du ha mer en uttalad förstakedja, eller siktar du på lite jämnare formationer?
– Som jag ser det kommer det behövas fyra liner, och fördelningen av istid kommer vara jämn under försäsongen. Vi ska blanda runt så man får visa upp sig i olika omgivningar. Sedan har vi en tanke hur det kan se ut framöver, men alla ska få chansen att visa sina kvaliteter i olika omgivningar. Sedan är känslan att vi har många offensivt skillade spelare, så konkurrensen om att spela i de ledande kedjorna kommer vara stenhård, sedan har vi två killar skadade som dyker upp och spetsar till det ännu mer senare i höst här.
Ja hur är statur på Hugo Pettersson (hjärtmuskelinflammation) och André Astley Rydberg (hälsenan av)?
– André har träffat vårat team idag och ska träffa sjukhusets läkare imorgon. Det går framåt, hälsenan ser bra ut med tanke på tiden som gått. Men han behöver få klartecken på den och sedan behöver han träna ifatt styrka i det skadade benet så han inte åker på en ny skada där, det är dumt att stressa på där utan han ska få chansen att komma ifatt först.
– Hugo gör ett nytt test om ett par veckor så får vi se vad det säger. Är det grönt ljus där, vilket vi hoppas, så kan han börja träna och han behöver också träna ifatt innan han kan vara aktuell för spel. Men förhoppningsvis är båda i spel igen senare under hösten. I den bästa av världar kan vi få ut dem på isen igen under oktober månad, men det är inget man kan veta i nuläget.
Imorgon väntar då första matchen mot Borås, ett lag som ser väldigt bra ut i år. Vad kan du säga om motståndet?
– Det ska bli kul att få matcha mot dem. Jag har inte full koll på dem, men de gjorde en bra säsong förra där de höll på att slå ut Boden och jag har sett att de fått in några bra spelare till, så det ska bli ett kul motstånd att möta och framför allt ska det bli väldigt kul att få spela match igen.
Har det varit för lång tid till första matchen?
– Ja det hade varit skönt att få spela förra veckan. Samtidigt är det desto större sug att få spela nu med, så det ska bli extra roligt att få spela imorgon.
Vad vill du få ut av matchen?
– Att vi håller oss till det vi tränat på, att hålla oss efter de linjerna och inte hittar på något annat. Det är så här vi vill spela och att vi följer det. Resultatet är inte viktigast, visst vill vi bygga en vinnarkultur, men det viktigaste är ändå att de håller sig till det vi tränat efter. Sedan hoppas man givetvis på att vi gör en bra match och vinst, man vill alltid spela bra.
Vad är du extra nyfiken på imorgon?
– Det är alltid extra roligt att se alla nya i matchsituationer. Det är spännande varje ny säsong, de gamla har man sett, men de nya är alltid extra spännande och det ska bli roligt att se dem på match.
Av Krister Holm