Sundin lyckosam i ovan roll

Seger i grundserien, seger i Allettan – och nu väntar den sista delen av Hockeyettans trestegsraket där Hudik Hockey inleder den nykomponerade slutspelsmodellen med hemmamatcher på tisdag och onsdag 4:e och 5:e mars när Kalix kommer på besök till Holmen Center. Hög tid att boka biljett!

Bilden: Arvid Sundin har gjort stora steg i HHC under sin andra seniorsäsong med bl.a 13 mål så här långt. Foto: Flywood Studio

Så här spelas kvartsfinalerna i bäst av fem matcher med hemmafördel i eventuell femte match för högst rankade lag enligt spelordningen hemma-hemma-borta-borta-hemma.
Hudiksvall–Kalix
Brödernas Väsby–Piteå
Sundsvall–Forshaga
Boden–Lindlöven

Inför slutspelet har vi träffat Hudik-forwarden #47 Arvid Sundin, 21-åringen som haft hela sin ishockeyfostran i Brynäs och som så här långt den här säsongen har gjort 13 mål och 16 assists i HHC-tröjan.

Arvid Sundin inledde hockeylivet i U16 med Strömsbro, men tog sedan steget över till Brynäs juniororganisation där han spelade i fem säsonger och även fick känna på SHL-spel i en handfull matcher. Juniortidens största äventyr för Arvid Sundin blev förstås J18-VM i USA 2021 där småkronorna tog brons och där också nuvarande lagkompisen Gabriel Kangas fanns i laget. När det inte blev någon fortsättning i Brynäs valde Arvid Sundin att förra året spela sin första seniorsäsong i Piteå.

– Det är klart att man kan bli besviken när man inte tar en plats där man vill vara, och jag kände väl att jag var ganska nära. Men det finns bra spelare och bra klubbar även i Hockeyettan och det gäller då att vara ödmjuk inför sin första seniorsäsong även på den nivån om man ska utvecklas som spelare, menar Arvid Sundin.

Och i Hudik har du tagit ett steg till?

– Det måste jag säga. Jag tycker att jag spelar en mognare ishockey nu och är mer anpassad till seniornivån, säger Arvid.

– Man måste inse att det inte längre handlar om juniorhockey och att man kanske måste spela enklare och lita på det spelsystem man har. Och jag känner att jag har växt som spelare sedan i fjol, men känner också att jag har mer att ge. Men det gäller också att hitta jämnheten så att man inte bara gör bra saker i några matcher och kanske försvinner i andra, menar Arvid.

Du har spelat mycket tillsammans med Henrik Olsén och Karl Umegård och ni verkar trivas tillsammans?

– Ja, absolut. Olsén är otroligt stark på pucken och Umegård har fart och kreativitet. Jag får försöka hitta ytor dit pucken kan komma och vara beredd på returer eller inspel.

Du har helt enkelt hittat din roll i den formationen?

– Det har jag gjort även om jag egentligen inte är helt bekväm med den. Jag har ju spelat på ett annat sätt tidigare, men även den här rollen blir ju en viktig del i utvecklingen för mig. Och jag är bara tacksam för den roll jag har och den speltid jag får, säger Arvid Sundin.

I HHC har Arvid Sundin gått lite under radarn bland etablerade och väntade målskyttar och har även hittat rätt fyra gånger i powerplay. Och ofta har han hållit sig framme på returer eller på inspel för styrning. De flesta av målen har han gjort inom ”närområdet” framför kassen.

– Fast egentligen är jag inte en spelare som trängs i röran framför kassen och knuffas och trycker in mål på mål därifrån. Men nu blir det mycket så’nt spel för mig och det är bara att acceptera det och göra det så bra som möjligt, tycker Arvid Sundin.

I slutomgångarna vacklade HHC en del och fick flera oväntade poängförluster.

Och hur kunde ni som tydliga serieledare förlora mot bottenlaget Surahammar?

– Det är svårt fortfarande att förklara vad som hände där. Men det är möjligt att vi blev lite bekväma när vi insåg hur stort försprång vi hade i tabellen. Men oavsett tabellställningen så ska man göra rätt saker mot alla lag. Det gjorde vi inte då.

– I sista matchen mot Vallentuna hade vi bestämt oss. Vi tog fram det vi är bra på. Men det som har varit, det har varit och det har vi nu lagt bakom oss. Nu tar vi bara en match i taget och ska inte tänka längre än så. Vi ska inte bry oss om hur det går i andra matcher eller vilka vi eventuellt kan få möta. Det ska bara handla om våra egna matcher och vi ska bara tänka vårt eget agerande och våra egna matcher, lovar Arvid Sundin.

När Arvid Sundin knöt första kontakten med HHC visste han egentligen ingenting om Hudiksvall som stad eller som en plats att bo på.

– Jag kände ju till ”Lillis” Lövblom även om jag inte hann ha honom som tränare i Brynäs, men andra spelare intygade att Hudik var ett bra lag att spela i. Dessutom hade ju resultaten visat att det handlade om ett topplag i ettan.

– Jag spelade med Piteå ett par matcher här i Hudik förra säsongen, men det var egentligen allt jag visste om Hudik. Min första seniorsäsong blev inte riktigt vad jag hade väntat mig, förklarar Sundin.

Skador gjorde att Arvid bara spelade 24 matcher sammanlagt i grundserien och Allettan. Däremot spelade han samtliga 10 matcher i kvalserien.

Den här säsongen har Arvid Sundin bara haft några korta avbrott med småskador och har så här långt spelat 36 matcher i HHC-dressen. Hur många fler blir det? Ja, en del av det svaret kan vi få redan om några dagar när det är dags att inleda slutspelet mot Kalix.

Skribent: Lars-Gösta Larsson