Bomben: Han går från Hockeyettan till SHL * ”Det är som en barndomsdröm” * De släpper tre spelare till HockeyAllsvenskan * Största nyheterna när transferfönstret stängde

Transferfönstret i svensk ishockey är stängt.

Det kom ett par tunga, sena nyheter runt lagen Hockeyettan.

Bland annat släppte Västervik tre spelare till – och så värvade svenska mästarna (!) från ligan.

Här är summering om vad som hände sista dagarna. 

STÖTTA DITT LAG – KÖP ABONNEMANG PÅ HOCKEYETTAN PLAY!

 

Boom.

Från Hockeyettan till SHL.

Deadline day i SHL och HockeyAllsvenskan – fönstret för spelare in till Hockeyettan stängde ju sista januari – bjöd på en sen bomb.

Ludvig Warg lämnar Clemensnäs och spelar resten av säsongen i moderklubben Skellefteå AIK.

– Det känns jäkligt skönt. Det är som en barndomsdröm faktiskt. Man har ju spelat i AIK sedan man var tre år i björnligan egentligen och följt med hela vägen till J20, så att komma tillbaka var något man hade hoppats på. Jag har alltid siktat på att ta mig så långt som möjligt och att man nu får den här chansen känns jättekul, säger han till klubbens hemsida.

Han fick chansen att provträna med AIK under uppehållet nyligen och imponerade så mycket att svenska mästarna från 2024 nu tar in Ludvig Warg resten av säsongen.

– Jag hoppas att jag kan slå mig in i laget och få spela mitt spel. Ge energi till laget och göra allt för att vinna, säger han.

Den 23-årige forwarden har gjort fem säsonger i Hockeyettan, tre i Piteå och två i Clemensnäs, och har svarat för 57 poäng på 126 seriematcher.

Warg. FOTO: JÖRGEN BERGKVIST

***

De gick in i säsongen med ett nytt, spännande lag.

De avslutar den med ett helt annat.

Västerviks IK släpper nu iväg även powerforwarden Oskar Ståhl.

Det är spelare nummer nio som lämnar laget bara under 2025.

Men det finns en positiv nyhet här också: 23-åringen har redan nu förlängt avtalet för 25/26.

– Oskar kommer växa ännu mer och har bevisat i år att det är en toppspelare på den här nivån, säger sportchefen Victor Öhman till klubbens Instagram. 

Ståhl. FOTO: HAMPUS NORRSTRÖM

***

Bröderna Helmer och Hugo Styf fanns med på isen när Västervik mötte Hanviken på lördagen.

Det blev det sista de gjorde i VIK i vår.

De lånas nu ut till allsvenska Tingsryd resten av säsongen.

– Det har varit en hektisk dag med olika intressenter på dessa spelare där vi till slut hittade ytterligare en bra lösning med Tingsryd, skriver Västervik på Instagram.

De lämnar nu med blandade känslor.

– Självklart är det jättetråkigt att lämna. Det här är min första seniorsäsong och jag har fått massor av förtroende av tränarna, vilket har varit jättekul. Sen så är det klart att det har varit tufft med tanke på hur det har blivit, men jag har hela tiden försökt att fokusera på att spela mycket hockey och det har jag fått. Det har varit väldigt lärorikt, säger Helmer Styf till Västerviks-Tidningen.

Västervik har ju också släppt i väg Joel Ratkovic Berndtsson (till Tingsryd) och backen Elias Sjöström (till Västerås) senaste veckorna.

***

Almtuna från Uppsala gjorde ytterligare två sena värvningar från Hockeyettan.

* Knut Köhler, center från Lindlöven.

– Vi är glada att Knut får möjligheten och vi får till en bra överenskommelse med Almtuna, skriver Lindlöven på Instagram. 

* Martin Brovall, back från Sollentuna.

– Sportsligt är det naturligtvis ett tungt avbräck för oss, men samtidigt är detta en del av Sollentunas filosofi – att utveckla spelare och ge dem möjligheten att klättra i seriesystemet, säger sportchefen Andreas Paulsson till hemsidan.

Köhler. FOTO: HASSE PERSSON

***

Nybro har sökt en ny målvakt när seriespelet nu går in i slutfasen.

Nu har de hittat en – i Hockeyettan.

Borlänges Emil Ranehamn tillhör resten av säsongen i Vikings. 

– Vi gick tidigt ut med att vi vill avsluta säsongen med tre målvakter eftersom det är många matcher på kort tid och att transferfönstret nu stängs. Beslutet har landat i att hitta en yngre hungrig målvakt som är på väg uppåt i sin karriär, säger Vikings sportchef Mikael Aaro till klubbens hemsida. 

Inside Kalix HC * ”Ingen vet hur mycket pengar han har…” *Klubbikonen John Hansson berättar om sina lagkamrater * Lagets clown och tröttmössa * Svärmorsdröm