Sportbladet sänder vårens slutspel * ”Det stärker Hockeyettans position och attraktion som varumärke” * Abonnemangen på Hockeyettan Play – det här gäller nu

Hockeyettans slutspel kommer  nu kunna ses av ännu fler.

Nu är det klart att Sportbladet också sänder vårens stora hockeyfest i ligan.

– Det här stärker Hockeyettans position och attraktion som varumärke, säger vd:n Jens Israelsson.

* Det gäller nu för abonnemangen på Hockeyettan Play!

STÖTTA DITT LAG – KÖP ABONNEMANG PÅ HOCKEYETTAN PLAY!

 

Två år i rad har Bonnier News sänt slutspelet i Sveriges största hockeyliga.

Våren 2025 kliver den andra mediabjässen i Sverige in.

Sportbladet kommer sända hela slutspelet med start redan på tisdag 25 februari med play in-matcher.

Matcherna kommer att sändas på Aftonbladet Plus.

Det här innebär att Hockeyettan får ytterligare en stark plattform för att nå ut till en bredare publik.

– Det här är ett fantastiskt steg för oss och ett samarbete som stärker Hockeyettans position och attraktion som varumärke. Med Sportbladets höga räckvidd, och ett bredare kundsegment där vi får möjligheten att nå marrginalpubliken ännu mer, kommer vi att få ett mycket högre genomslag för serien, vilket gynnar både våra lag, fans samt sponsorer, säger Jens Israelsson, vd för Hockeyettan.

Magnus Herbertsson, chef för Sportbladet, ser också positivt på samarbetet och satsningen som ligger helt i linje med Sportbladets strategi med ökat fokus på hockey och Aftonbladet Plus:

– Det här är en core-rättighet som verkligen når rakt in i vår målgrupp. Hockeyettan är en mycket bra och rikstäckande serie med 36 lag som ingår i vår redaktionella bevakning av hockey. Att nu kunna sända den i Aftonbladet Plus ger våra Pluskunder ännu mer hockey och innehåll av hög kvalitet, säger han.

***

Matcherna kommer, såklart, också att även sändas på den vanliga plattformen Hockeyettan Play.

Det här gäller där: 

* Ni som har löpande årsabonnemang kommer inte att påverkas alls, ni kan se matcherna som vanligt. Även nya årsabonnenter är såklart välkomna!

* Samma med PPV – varje match går att köpa styckvis.

* Enda förändringen här är att möjligheten att teckna månadsabonnemang stryks från och med nu.

Jens Israelsson igen:

– Vi ser detta som en boost för Hockeyettan som varumärke, där vi genom detta avtal med Sportbladet konkurrenssätter den så hårt ansatta mediamarknaden. Det är en uppsida för hela Hockeyettan att vi har möjligheten att via avtalet sälja så kallade barterlösningar via annonsering i Sportbladet och i de ordinarie sändningarna, till exempel power breaks och periodpauser. Dessa försäljningar kommer såldes komma klubbarna till gagn och det gynnar dessutom vårt streaming-avtal med Staylive.

***

För mer information, vänligen kontakta:

Jens Israelsson, vd, Hockeyettan

Telefon: 072-743 24 25 E-post:  [email protected]

Magnus Herbertsson, sportchef Aftonbladet

Telefon: 070-610 23 62. E-post: [email protected]

Superguide – slutspelet i Hockeyettan 2025 * Strecken i tabellerna * Alla fakta – så avgörs festen i vår * Här är datumen som gäller